Мотивація та одужання: у чому криється небезпека?

Мотивація та одужання… У чому криється небезпека? Яке підводне каміння містять у собі хвороби залежність: чи то алкогольна, або наркотична, ігрова і так далі… Навіть тоді, коли наче сам уражений ними згоден на лікування…

Постабстинентний синдром

Після складного стану ломки, або абстиненції, коли здається, наче всі страждання завершилися, починається «найцікавіше». А саме, наступний наслідок залежності,  котрий супроводжує хворих аж до трьох років ремісії – постабстинентний синдром.

Що він собою являє? Та чому проявляється у людей, котрі покинули вживання? Здається, відповідь доводі логічна. Організм та психіка людини, котрі звикли отримати певну порцію допінгу, відчувають «незручності». Та не розуміють, «як себе поводити». От і виявляють реакцію на них переліком певних ознак.

Таким чином, у наркомана чи алкоголіка може спостерігатися наступне:

 1. Порушення ясності мислення.
 2. Надмірна емоційність або повна байдужість.
 3. Проблеми з координацією рухів.
 4. Занижена стресостійкість.
 5. Проблеми зі сном.
 6. Забудькуватість.

Розвивається даний синдром чотирма шляхами, які можна описати простими словами:

 1. Покращення.
 2. Погіршення.
 3. Незмінний стан.
 4. Циклічність: або дуже добре, або погано.

Все це викликає дискомфорт та відчуття ніби чогось постійно не вистачає. Звичайно, коли його розвиток йде у бік покращення – це одне. Хоч, однаково воно не дає гарантії сталої постійної мотивації. Але, коли кожен наступний день стає все нестерпнішим та огиднішим, то виникає ризик повністю її втратити та повернутися до початкового рівня боротьби із залежністю – застосунку психоактивних речовин, знову ж таки.

Такого ж фіналу можна очікувати й від незмінного та циклічного типажу. Відсутність динаміки змушує сумніватися в ефективності лікування. Ну а часті зміни настрою заважають дотримуватися одного і того ж рішення.

Коливання поглядів

Коливання поглядів щодо власного життя, бажань, напрямку дій й таке інше – нормальний стан кожного алко- чи наркозалежного. В чому ж вони проявляються? Розглянемо на прикладі початку лікування нашої недуги:

 1. Налаштування типу «хочу почати нове життя!»
 2. Приходить розуміння, що це тривалий процес і з ним разом сумніви: «ой ні, це ж так довго…»
 3. Визнання свого, так званого, дна та проблиски здорового глузду: «а може все ж таки спробувати?»
 4. Повернення до негативного мислення через ті чи інші складнощі: «та ну його, навіщо воно мені потрібне?»

 

Картинки по запросу "Відсутність тверезого життя""

 

Особливо на ранніх етапах одужання дуже помітно, як в особи буквально за кілька годин може все перевернутися догори ногами. Так, ще не так давно змотивована, вона ладна перетворитися на абсолютно безініціативну.

У цій ситуації найгірше, коли залежний не звертається по допомогу в моменти зникнення бажання діяти. Особливо в разі замкнутості, він загрузає у своїх хибних переконаннях та не дає собі можливості знову концентрувати свою увагу на одужанні. Та поступово знищує до кінця навіть краплинки своєї минулої мотивації та бажання досягти яких-небудь змін.

Відсутність навичок тверезого життя

Складна дилема, яка виникає у людини, що розпочала своє одужання від залежності – як жити без речовин? Виявляється, зовсім не пристосована, особа не може повноцінно функціонувати в жодній сфері свого життя:

 1. Спілкування з оточенням «не клеїться».
 2. Задоволення від життя не отримується.
 3. Цікаві заняття не знаходяться…

А все тому, що у минулому все супроводжувалося психоактивною речовиною, котра де потрібно «додавала» сил, впевненості, різномаїття тощо… А тут вона зникла і треба робити собі настрій самому!

Досить часто така перспектива залежного не влаштовує та лякає. Тому, його порив до кращого майбутнього може повільно зникати…

То в чому криється небезпека щодо теми «мотивація та одужання» виходячи з написаного вище? Насправді, як показує практика, у звичайній покорі наслідкам та ознакам залежності, а також невмінні їх розпізнавати, сприймаючи це все за власну думку…

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *