Дитяча наркоманія: причини та симптоми

Дитяча наркоманія з кожним роком стає все більш актуальною проблемою. Лише за нашими спостереженнями за п‘ять років, у наші центри все частіше приїжджають неповнолітні! І це лячно! Адже ті ж років п‘ять тому навіть двадцятирічні «наркомани» на реабілітації були дивиною.

Яка причина такого стрімкого зросту, як допомогти сину наркоману (або ж дочці) та яким чином виявити симптоми захворювання? (Так, наркоманія – це ніщо інше, як хвороба!) Все це ми вмістимо нижче у статті!

Причини дитячої наркоманії

Розпочнемо з того, чому діти стають наркозалежними та яка причина стрімкого зросту даної тенденції. Велику роль у цьому грає виховання та поведінка членів сім‘ї.

Наприклад:

 1. Норма вживання алкоголю з будь-якого приводу – чи то на свята, або ж як метод боротьби зі стресом, спосіб відпочинку тощо.
 2. Відсутність чіткого поняття «батьки» та «дитина», або розмиті кордони чи надмірна розбещеність.
 3. Авторитаризм.

Отже, у першому випадку зрозуміло – дитина на підсвідомому рівні, бачачи алкоголізацію авторитетних особистостей (батьків), вважає це нормою. І, потім, дублює їх модель поведінки. Чого варта традиція цокатися фужерами! Адже, до неї привчають з самого раннього віку! Ми вже не говоримо про батьків, які систематично споживають наркотичні речовини…

З другим та третім пунктом ситуація така:

 1. Розмиті кордони та намагання бути ровесником своїй дитині нерідко вбиває в ній відчуття значущості батьків, як дорослих, що призводить до небезпечної поведінки. Наведемо приклад: мама й тато дозволяють своєму чадові курити та пити перед ними, виконують всі його/її примхи, завжди «відпускають погуляти», щоб він/ вона вважали їх класними. Або: мама ділиться з дочкою всіма своїми дорослими проблемами та просить порад, що вже апріорі знищує в ній образ досвідченішої людини, яка може розрадити та захистити.
 2. Авторитаризм – крайність, яка вбиває в дитині особистість. Оскільки батьки не поважають її думку та нав‘язують власне бачення, як вона мусить жити та якою бути.

Звичайно, це не єдина причина.

Інші :

 1. Насилля у будь-якій формі. Особливо зараз дуже розвинений так званий булінг – знущання з тих, хто не може себе захистити. Відвертий шкільний терор, котрий призводить мало не до самогубства!
 2. Невміння відстоювати себе та спілкуватися, як доповнення до минулого пункту. Скоріше – відсутність такої інформації, щоб це вміння сформувати. В наших школах надають масу знань, але про те, як розв‘язати такі елементарні життєві задачі говориться дуже мало (якщо взагалі говориться). Те ж саме й вдома…
 3. Відкритий доступ до різних ресурсів в мережі інтернет, котрі мають не лише загальноосвітній характер у хорошому сенсі цього слова.
 4. Однолітки, які починають поводити себе «по-дорослому» та провокують бажання «теж бути крутим». Адже, реалії такі – часто ті, хто утримується від куріння, алкоголізації, «легких» наркотиків, вечірок стає «слабаком», «білим вороном», якщо не щось гірше. (На жаль, сучасні діти дуже жорстокі!)
 5. Нездатність критично оцінювати ту чи іншу ситуацію. Чисто фізіологічна особливість юного віку. Здається, що все попереду та сьогоднішні помилки не зможуть спаплюжити майбутнє!

Присутній ще такий момент, як генетична схильність – коли в родині є залежні люди. Вона теж грає роль в сукупності з попередніми факторами.

А тепер, власне, про зріст сумної тенденції. Комп‘ютеризація, інформативне перенасичення, відсутність спілкування на важливі теми… Все, знову ж таки, присутнє, як би ми не хотіли заплющувати на це очі! Тому й не дивно, що малолітніх наркозалежних ставатиме більше, якщо нічого не змінювати!

Ознаки наркоманії у дитини

Коли дитина починає вживати наркотики – це одразу стає помітно. Її ніби «підміняють». Поведінка стає агресивною, спілкування з батьками обмеженим, а час проведений вдома мінімальним. Але, ці ознаки, по суті, відносні. Оскільки, якщо керуватися лише ними, то можна втрапити у параною та нав‘язливі ідеї.

Необхідно пам‘ятати про те, що це може бути пов‘язане з перехідним періодом.

Хоча, коли, наприклад, починають зникати цінні речі, гроші, які ви забули сховати, запаси алкоголю чи пачки з-під цигарок, а підліток ніби не в курсі – зрозуміло, що треба звернути на це увагу! Та придивитися до того, що з ним відбувається!

Виявити наркозалежність у дитини вам допоможуть такі деталі:

 1. Зіниці. Вони будуть або дуже розширені, або звужені.
 2. Стиль одягу. Якщо в теплу погоду дитина постійно носить довгі рукави, то це має насторожити.
 3. Синяки в області вен. Це – сліди від ін‘єкцій.
 4. Зміни у вазі. В будь-якому разі різке схуднення та змарніння не може виникати просто так…

Це найпростіше зафіксувати! Але, водночас, краще одразу звернутися до фахівця та розповісти про ваші спостереження. Життя іноді дуже іронічне та всі наче вірогідні симптоми можуть виявитися простим збігом обставин. А ваші подальші дії – травмою для дитини. Щоб цього не трапилось, знову ж таки, потрібно консультуватися з тими людьми, які на цьому спеціалізуються!

Поради батькам наркоманів

Якщо все-таки виявилося, що дитина справді стала наркоманом, то найперша порада, як би складно це не було – вимкнути паніку та зайві емоції. Чому? Адже, крики, скандали, погрози – неефективний метод боротьби із залежністю. Вони породжують лише образу та стимулюють наркозалежного вживати далі.

Адекватним рішенням буде:

 1. Мотиваційне консультування з фахівцем з питань залежності.
 2. Обрання кваліфікованого реабілітаційного центру, який займається саме підлітками.
 3. Підтримка в одужанні дитини.
 4. Відвідування вами груп взаємодопомоги для освіченості в спілкуванні та поведінці з залежним. А також, покращення вашого емоційного стану!

Радимо вам зрозуміти одну річ: якщо дитина почала вживати наркотики – це не кінець! Можливість одужання – є! І ваша основна задача – припинити баритися, сподіваючись на чудо, та негайно звернутися у відділення надання допомоги залежним! Оскільки, затягування з початком реабілітації може призвести до незворотного – смерті!