Сучасні методи лікування наркоманії

 

На сьогоднішній день терапевтичне співтовариство є фаворитом серед інших методик лікування залежних. Дванадцяти крокова програма, заснована на обміні досвідом серед залежних, вважається найефективнішим шляхом до відновлення нормального життя в тверезості.

 

Детоксикація і реабілітація

Наукові дослідження ділять методи лікування наркозалежності на кілька загальних типів або методів. Підходи до лікування і окремі програми продовжують розвиватися і сьогодні багато програм не вписуються в традиційні класифікації лікування наркоманії.

Більшість починають з детоксикації і це вважається першим етапом лікування. Детоксикація, процес, за допомогою якого організм очищається від наркотиків, призначена для управління гострими і потенційно небезпечними фізіологічними ефектами припинення вживання наркотиків. Як говорилося раніше, детоксикація сама по собі не може вирішити:

  • психологічні
  • соціальні
  • поведінкові

проблеми, пов’язані із залежністю, і, отже, як правило, не призводить до тривалих поведінкових змін, необхідним для одужання. Таким чином, за детоксикацією повинна послідувати психо-соціальна реабілітація.

 Оскільки це часто супроводжується неприємними побічними ефектами, що виникають в результаті абстиненції, детоксикація часто проводиться за допомогою ліків, що призначаються лікарем в стаціонарних умовах.

 

Лікування в стаціонарі реабілітаційного центру

Довгострокове лікування в стаціонарі забезпечує догляд двадцять чотири години на добу. Найвідоміша модель стаціонарного лікування – терапевтичне співтовариство із запланованим терміном реабілітації 6 місяців. Спільнота фокусуються на програмі ресоціалізації особистості і використовують все співтовариство програми, включаючи інших клієнтів, консультантів і соціальний контекст, в якості активних компонентів лікування.

 Залежність розглядається в контексті:

  • соціального
  • психологічного
  • сімейного
  • духовного
  • фізичного

 дефіциту людини, і лікування спрямоване на розвиток особистої відповідальності, а також на соціально продуктивну повноцінне життя.

Терапевтичні ходи можуть носити конфронтаційний характер, при цьому заходи спрямовані на те, щоб допомогти клієнтам вивчити руйнівні переконання, самооцінку і деструктивні моделі поведінки, щоб прийняти нові, більш гармонійні та конструктивні способи взаємодії з іншими.

 Дослідження показують, що терапевтичні спільноти можуть бути модифіковані для відновлення осіб з особливими потребами, в тому числі підлітків, жінок, людей з психічними розладами та осіб в системі кримінального правосуддя.

 

Короткострокова реабілітація в стаціонарі

Короткострокові програми реабілітації забезпечують інтенсивне, але відносно короткий лікування наркоманів на основі модифікованого 12-крокової підходу. Ці програми були спочатку розроблені для лікування алкогольних проблем.

Початкова модель стаціонарного лікування складалася з трьох – шести тижневого етапу стаціонарного лікування в реабілітаційному центрі з подальшою терапією і участю в групі самодопомоги, такий як АА або АН.

Після перебування в програмах стаціонарного лікування людям важливо продовжувати брати участь в програмах підтримки. Ці програми допомагають знизити ризик рецидиву, коли пацієнт залишає місце реабілітації.