Важливі поради для родичів залежного

Що робити, якщо у сім‘ї алкозалежний? Звертатися у клініки для алкозалежних, реабілітаційні центри чи махнути рукою та припинити звертати увагу на хворого? Запам‘ятовуйте або записуйте, адже у цій статті ви знайдете важливі поради для родичів людини, залежної від алкоголю!

Займіться собою!

Як часто ви жертвували своїм часом, фінансами, нервами на дорослу працездатну людину? Скільки ночей недоспали та натерпілися через неприйнятну поведінку? А розмов провели про те, як пияцтво заважає сім‘ї спокійно жити?… Кожен прекрасно знає відповіді на ці питання…

І такий парадокс: наче ви вже «ненавидите» залежного, але будь-який його поклик про допомогу чи поганий настрій ви переймаєте на себе. Намагаєтеся знову облаштувати йому комфорт, а він:

 1. Пиячить далі.
 2. Ще більше вас ображає.
 3. Вважає (на ваш погляд), що це норма.

А чому ж так? Тому, що все пов‘язано! Ви проявляєте співзалежність, яка підгодовує залежність. І замикаєтесь у порочному колі, яке на перший погляд здається нескінченним. Розгляньмо краще на прикладах:

 1. Ваша надмірна опіка призводить до того, що залежний не має потреби у справжньому дорослішанні.
 2. Ваше поняття «комфорту» не завжди збігається з поняттям залежного. Так, ви можете нав‘язувати свою думку, а він – тікати від вашого «всеосяжного контролю» у сп‘яніння.

А тим часом, по суті ви страждаєте. У вас не вистачає на себе часу. Ситуація погіршується… Вихід? Почати дбати про себе та усвідомити, що ваше життя – ваше, а не підконтрольне станам алкозалежного! Як мінімум, для початку, зробіть собі за правило відвідувати ті ж групи взаємодопомоги для співзалежних. Повірте, це вже дасть помітний результат!

Жодних компромісів!

Як часто ви ставили ультиматуми «алкоголіку»?

 1. Ще раз вип‘єш – додому ні ногою!
 2. Не знайдеш роботи – не дам ні копійки!
 3. Або випивка, або сім‘я – обирай!

Коли емоції нахлинули, ви сповнені рішучості та впевненості, але… Буря всередині вщухає і починається:

 1. Мені його так шкода…
 2. Може я погарячкував? Навіщо так жорстоко?
 3. Тепер він стовідсотково нап‘ється… Треба перепросити!

Алкозалежний прекрасно це розуміє і може грати на схожих ситуаціях, як професіонал. А ще – зробити вас винними у всьому. В таких випадках для вас краще запам‘ятати – жодних компромісів! Сказали – зробили! Тоді хворий почне розуміти, що його недуг більше не може вами керувати! Що дасть також позитивну динаміку змін.

Правильна допомога

Дуже часто, нагулявшись вдосталь та втративши все залежний приходить додому по допомогу. Він може розповідати вам все, що завгодно:

 1. Відчуваю себе винним…
 2. Я зрозумів, що алкоголь губить моє життя і хочу покинути…
 3. Я вас так люблю, простіть мені…

Ми ні в якому разі не кажемо, що це не щиро! Але дуже легко перевірити наміри людини однією пропозицією – звернутися у такий заклад, як клініка для алкозалежних, а потім реабілітаційний центр. Якщо залежний категорично проти – все зрозуміло. Він хотів знову посидіти у вас на шиї та продовжити свій спосіб життя…

Хоча, навіть його згода може таїти в собі певну маніпуляцію. Оскільки, можливо, не виходячи з дому кілька днів та відмовившись від оковитої, залежний зможе вплинути на ваше рішення надавати лише таку допомогу. І тоді все почнеться спочатку.

Як цього уникнути? Діяти одразу! Погодився? Отже, в той же день починати лікування! А також дати чітко зрозуміти «алкоголіку», що ви можете допомогти, знову ж таки, лише таким чином!

Можливо для вас це виглядає жорстко і вам важко на це наважитися… Але повірте, такий підхід стане першим кроком вашого рідного до щасливого та успішного життя! Адже, безперечно, ви ж хотіли б його бачити здоровим, радісним та вільним від алкоголю?..