Як лікують наркоманів у реабілітаційному центрі?

Реабілітаційний центр для наркоманів в Україні – це цікава тема. Лише вузькі кола знають, що це таке та яким чином там лікують. Тому, ми вирішили розгорнути її якомога детальніше.

Позбавлення від ломки та підвищення рівня мотивації

Перш ніж почати основну роботу над позбавленням від наркоманії, фахівці реабілітаційного центру працюють над двома складнощами:

 1. Болючий абстинентний синдром (ломка).
 2. Низький рівень мотивації.

Наркозалежні зазвичай не визнають своєї хвороби та дуже бояться, що відмовившись від наркотиків їм доведеться страждати. Засліплені штучним задоволенням, вони не замислюються про ту розруху, яку приносить у їхнє життя наркотизація, тому чути доводи про те, що настав час лікуватися вони не будуть. Зважаючи на те, що з наркотиком їм добре, а без – з‘являються неприємні симптоми.

Їх реакцією на вмовляння змінитися стане агресія та замикання у собі. Адже, їх «ніхто не розуміє та хоче лише докоряти, зачепити за живе». Наслідком кожного такого діалогу буде виправдання залежних, що всі навкруги лихі, тому вони вимушені «захистити себе» станом наркотичного сп‘яніння.

Для того, щоб оминути ці бар‘єри, центр реабілітації турбується про те, щоб його бенефіціари отримали вчасну та доречну допомогу:

 1. Позбавлення від ломки за допомогою лікарів-наркологів.
 2. Підведення до визнання хвороби та самостійного бажання лікуватися шляхом мотиваційного консультування.

Групова терапія

Найвідомішим та найдієвішим методом у боротьбі з наркоманією є групова терапія спільно з програмою «12 Кроків». Те, що обов‘язково використовують центри допомоги залежним. Адже, просто замотивувати та ліквідувати абстинентний синдром без подальшої роботи просто не має сенсу. Оскільки, наркоманія потребує постійної уваги та клопіткої праці.

Що ж це таке та чому позитивно впливає на наркозалежних? По суті, так звані заняття, які проводяться у групі людей зі схожими або різними проблемами під керівництвом ведучого-фахівця. А тепер про причину їх ефективності:

 1. Можливість побачити в собі невидимі сторони.
 2. Практика у взаємодії з оточенням, а також самовираженні.
 3. Набуття вміння розпізнавати свої почуття, слухати, поважати, співчувати, піклуватися не лише про себе, а й про інших.
 4. Пропрацювання психологічних травм.
 5. Формування правильних поглядів та принципів.

Можна сказати, така терапія допомагає познайомитися із собою справжнім, помітити те, на що раніше закривалися очі та побудувати чи відбудувати втрачену особистість. Залежні починають краще розуміти причини своїх зривів, невдач, образ… Вони припиняють обвинувачувати всіх навкруги, знаходять мир у серці та концентруються на тому, щоб змінити себе та своє відношення до тої чи іншої ситуації.

Повага та позитивне підкріплення

Кожен наркоман зустрічається з недовірою, нехтуванням, зневажливим ставленням… На перший погляд заслуженим, яке веде ситуацію у глухий кут: зростає злоба, зневіра та подальший розвиток залежності.

В реабілітаційному центрі діє дуже гарне правило, яке зупиняє таке відношення – так зване «рівний рівному». Це означає, що жодна людина, ким би вона не була, не має право ображати іншу. Та повинна поважати досвід, який та має і яким вона поділилася. Відсутнє розмежування на гірший-кращий. Всі з однією хворобою, тому й думати треба не про «конкуренцію», а про те, як звільнитися від біди.

Окрім цього, використовується метод позитивного підкріплення. Він передбачає:

 1. Проживання наркозалежних в чудових, комфортабельних будинках: доглянутих, чистих, затишних, оснащених.
 2. Контроль якості та різноманітності харчування.
 3. Забезпечення захисту прав кожної людини на власну думку та конфіденційність.

Тобто, наркоман припиняє почувати себе відкиненим суспільством мотлохом. Як, на жаль, дуже часто його сприймає оточення, яке зовсім не розуміє, що він просто хворий. І цькування нічим йому не зарадять. Адже, йому потрібна рука допомоги, а не жорстокий батіг…

Таким чином, реабілітаційний центр наркоманії, поєднуючи у собі професійний кваліфікований підхід до лікування та звичайну просту людяність, дає залежним людям надію на те, що вони ще можуть вибратися та покращити своє життя.